Witaj zajawkowiczu !

 

Pływający domek powstał z myślą o ludziach, którzy choć na kilka dni chcą uciec od tłumu i poczuć namiastkę wolności, jaką daje własna przestrzeń poza miastem. Bez sąsiadów, za to z widokami na piękne lasy, morenowe wzgórza i malowniczą kaszubską wioskę. Prostota domku w połączeniu z jego funkcjonalnością zapewnia podstawowe wygody, a naturalne, surowe materiały i neutralne kolory jakie wykorzystano do budowy i wystroju wnętrza dają poczucie jedności z otaczającą przyrodą. Wyposażenie stanowią przedmioty, którym dano drugie życie, często zmieniając ich pierwotne przeznaczenie.
Całość odzwierciedla sposób myślenia właściciela, który domek wymyślił, zaprojektował i samodzielnie zbudował. Ta niewielka, prosta, wtopiona w naturę niezależna przestrzeń skłania do zwolnienia tempa, wyciszenia i odpoczynku. Pozwala też na cyfrowy detoks, choć go nie wymusza. Zainstalowany w domku system zmiennego oświetlenia może służyć do koloroterapii. Fizyczne odcięcie od stałego lądu i ograniczenie dostępnej przestrzeni do niewielkiej, ale własnej pływającej wysepki sprzyja byciu „tu i teraz” i odnajdywaniu zwykłej przyjemności jaką daje patrzenie na zieleń drzew, wschody i zachody słońca, czy słuchanie śpiewu ptaków. Nawet dźwięki dochodzące czasem z wioski (bicie dzwonów czy muzyka z festynu albo zabawy) brzmią tu inaczej – nie są dokuczliwym zakłóceniem spokoju, tylko echem pozostawionej na brzegu codzienności.
Całkowita powierzchnia użytkowa domku to 25 mkw, w tym 17 mkw to powierzchnia mieszkalna składająca się z pokoju dziennego z aneksem kuchennym i łazienki z toaletą i prysznicem. Domek oferuje wygodne miejsca do spania dla 4 osób, napędzany jest silnikiem motorowym, do dyspozycji gości jest też kajak. Na dachu znajduje się duży taras z leżakami, a w dolnej części wygodny hamak. Taki podział stref relaksu daje zarówno możliwość bycia razem, jak i znalezienia własnej przestrzeni. Domek zakotwiczony jest na jeziorze w Przywidzu, 35 km od Gdańska, na trasie do Kościerzyny (łatwy dojazd samochodem i „PeKaSem”). Można nim pływać po mniejszej części jeziora, nie należy się więc nastawiać na kilkudniową wyprawę, a raczej na samo doświadczenie mieszkania na wodzie. Można go wypożyczać przez cały rok.

Pomysł, projekt, wykonanie: Maciek Sprus
Zdjęcia: Klaudyna Hady
Tekst: Anna Reichel
Wynajem: plywajacydomek@gmail.com

5 myśli nt. „Witaj zajawkowiczu !

  1. Barbara

    Bardzo ciekawy projekt, ale nigdzie nie znalazłam, gdzie ten domek się znajduje. Kraina jezior to bardzo szerokie pojęcie. Poza tym strona bardzo niestarannie przygotowana. Rozjeżdżający się tekst, mnóstwo błędów ortograficznych. Proponuję zamiast używać co krok angielskojęzycznego slangu, usiąść ze słownikiem ortograficznym i sprawdzić polskie słowa, przecinki, odstępy.
    Serdecznie pozdrawiam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *